OM DU LIDER AV
HÅRAVFALL

Hår- och kroppshår är bland det första som drabbas av cancerbehandling. Som tur är växer håret ut igen efter din sista behandling.

För att mildra den psykologiska effekten av håravfall kan du få hjälp genom att träffa hårtekniker eller frisörer som är specialiserade på detta område. De kan ofta erbjuda dig den mest lämpliga klippningen innan behandlingen påbörjas och ge dig råd om det utbud av lösningar som finns tillgängliga, t.ex. syntetiska eller naturliga peruker, bomullsturbaner eller luggar. Du kanske istället föredrar mössor, kepsar, baskrar, halsdukar, en blandning av olika alternativ eller att vara barhuvad. Tveka inte att kontakta ditt vårdteam eller exempelvis en patientförening för råd.

PRODUKTER VI REKOMMENDERAR

TILL HÅR OCH HÅRBOTTEN

Du kan tvätta ditt hår med Kerium Extra gentle som är milt och lugnande för hår och hårbotten.

JAG STYLAR
MINA HUVUBONADER

För fem år sedan drabbades jag av en mycket aggressiv cancer som gjorde att jag fick genomgå en 18 månaders cellgiftsbehandling, och under den tiden var jag helt kal. Jag försökte bära peruk men kunde inte identifiera mig med den. Så jag började knyta turbaner eftersom jag fick känslan av mitt hår med dem. Men att inte ha ögonfransar eller ögonbryn kvar var ganska stigmatiserande. Den ena saken ledde till den andra och jag skapade ett system av lösluggar som sitter kvar på huvudet tack vare ett patenterat system, över vilket man kan sätta en keps eller knyta en turban. Tack vare denna uppfinning, som jag ville dela med mig av när jag skapade Franjynes, hittade jag tillbaka till min identitet och självkänsla. Jag valde inte sjukdomen, men jag hade ett val när det gällde att hantera dessa synliga och svåra stigman.

Julie Meunier Grundare av Franjynes – Lesfranjynes.com

Naturliga eller syntetiska peruker, scarfar eller hattar – det finns många olika huvudbonader man kan använda om man vill. Beroende på ditt humör och olika tillfällen har du flera olika alternativ att välja mellan varje dag.

Det kan kännas bra att ha en vän eller en släkting med sig om man vill besöka specialbutiker för att se vilka olika alternativ som finns. Vissa företag erbjuder personliga besök hem eller till sjukhuset som gör att du kan välja mer fritt och ifred samt känna att du kan ta den tid du själv behöver.